İstanbul Üniversitesi’nde bu ay

8 Nisan

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Halkın Hukuk Bürosu’nun düzenleyeceği bir forum gerçekleştirilecekti. Rektörlük ve dekanlığın kesin talimatıyla foruma konuşmacı olarak katılacak olan ÇHD Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı, üniversiteye alınmadı. Selçuk Kozağaçlı’nın hukuk fakültesine alınmadığı dakikalarda çevik kuvvet ekipleri, sivil polisler ve polisleşmiş ÖGB hukuk fakültesini varlıklarıyla işgal etti. Etkinlik, üniversitenin dışında gerçekleştirilirken bizler de bir yandan amfileri dolaşıp durumu teşhir ettik, öğrencileri foruma çağırdık; diğer yandan dekan sekreterliğiyle görüşüp laf cambazlığını bir kez daha teşhir etmiş bulunduk.

 

14 Nisan

İstanbul Üniversitesi’nde 1 Mayıs afişlemeleri yaptık,amfi ve yemekhanede Nazım’ın Akrep Gibisin Şiiri’ni okuduk.Arkadaşlarımızı 18 Nisan’da gerçekleştireceğimiz 1 Mayıs Söyleşisi’ne çağırdık.

 

18 Nisan

Yemekhanelerde 1 Mayıs Söyleşisi’ne çağrı yaptık.

 

20 Nisan

Merkez Kampüste:

1 Mayıs ve 22 Nisan çağrı afislerimizi astık. Yemekhanede 1 Mayıs bildirilerimizi dağıttık ve şiir okuyup 22 Nisan Barış İçin Akademisyenler’in davasına ve 1 Mayıs’a çağrı yaptık.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ögrencileri olarak; Fatih Reşat Nuri Sahnesinde, saat 15te gösterilen Zengin Mutfağı oyununun sonunda sahneye çıkarak herkesi 22 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’ne çağırdık

 

27 Nisan

Beyazıt Kampüsü ve Fen Edebiyat Fakültesi’nde, 1 Mayıs’a çağrı afişlemelerimizi yaptık, yemekhanelerde bildirilerimizi dağıttık. Öğle saatlerinde, Işid sempatizanı çetelerin devrimcilere saldırısını bahane ederek üniversiteye giren (ÖGB ile işbirliği halindeki) polis de üniversiteyi ablukaya aldı.Koridorda başlayan olaylar bir süre sonra merkez kampüs, havuzlu bahçeye taşındı. Bizler biliyoruz ki son hafta içerisinde çeşitli üniversitelerde meydana gelen saldırıların bir hedefi de 1 Mayıs çalışmalarımızın engellenmesidir. Bugün nasıl YTÜ’de çalışmalarımıza devam ederek bu engellemelere müsade etmediysek, İstanbul Üniversitesi’nde de çalışmalarımızın engellenmesine müsade etmedik. Abluka altındaki havuzlu bahçede Nazım’ın “Bugün Pazar” şiirini okuyarak sürdürdüğümüz çalışmalarımız, üniversite öğrencileri olarak haykırdığımız ‘1 Mayıs Marşı, Avusturya İşçi Marşı, Çav Bella’ ile devam etti. Çalışmalarımızı, Adnan Yücel’in “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” şiiri ile bitirdigimizde polis ve çeteler üniversiteyi terk etmişti.

 

28 Nisan

İstanbul Üniversitesi’nde 1 Mayıs afişlemelerimizi yaptık. Birkaç gündür üniversitede sürdürülmeye çalışılan gerginlik bugün de polislerin ve ÖGB’lerin okula konuşlanmasıyla devam ettirilmeye çalışıldı. ÖGB’lerin çalışmalarımıza yönelik tacizleri sürdü, bu tacizleri teşhir ettik .

1960 yılında üniversitemizde katledilmiş olan, Turan Emeksiz için anma gerçekleştirdik. Saygı duruşunun ardından Güneşi İçenlerin Türküsü ile anmamızı sonlandırdık.

1 Mayıs için İstanbul Üniversitesi’nden kadınlar olarak etkinlik düzenledik. Etkinlik şiarımız: ‘1 mayısa giderken alanları özgürleştirmeye!’ idi. Bu kapsamda horona durduk, halaylar çektik. 1 Mayıs Marşı’nı okuduk. Hatıra pankartı hazırladık, resimler çektik. File hazırlayıp hedeflerimize gol attık. Hedeflerimiz aralarında Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İÜ ÖGB amiri Kenan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak’ın da olduğu birçok isimden oluştu.